Candidates on the Ballot

The following is a list of the major candidates on the Wood County Texas November 3rd, 2020 ballot. I have separated this list into those races that have a Democratic candidate and those that have only a Republican candidate. Note that there may be additional candidates for local elections such as School Board, etc. that are not listed below.

2020 NOVEMBER 3RD GENERAL ELECTION Wood County, Tx Ballot

This list was obtained on September 3rd from https://candidate.texas-election.com/Elections/getCandidatesBallotOrderInfo.do

To go to a particular Democratic candidate website just click on their name.

PRESIDENT/VICE-PRESIDENT

JOSEPH R. BIDEN/KAMALA D. HARRISDEMOCRATIC
DONALD J. TRUMP/MICHAEL R. PENCEREPUBLICAN
JO JORGENSEN/JEREMY “SPIKE” COHENLIBERTARIAN
HOWIE HAWKINS/ANGELA WALKERGREEN

U. S. SENATOR

MARY “MJ” HEGARDEMOCRATIC
JOHN CORNYNREPUBLICAN
KERRY DOUGLAS MCKENNONLIBERTARIAN

U. S. REPRESENTATIVE DISTRICT 1

HANK GILBERTDEMOCRATIC
LOUIE GOHMERTREPUBLICAN

U. S. REPRESENTATIVE DISTRICT 5

CAROLYN SALTERDEMOCRATIC
LANCE GOODENREPUBLICAN
KEVIN A. HALELIBERTARIAN

RAILROAD COMMISSIONER

CHRYSTA CASTAÑEDADEMOCRATIC
JAMES “JIM” WRIGHTREPUBLICAN
MATT STERETTLIBERTARIAN

CHIEF JUSTICE, SUPREME COURT

AMY CLARK MEACHUMDEMOCRATIC
NATHAN HECHTREPUBLICAN
MARK ASHLIBERTARIAN

JUSTICE, SUPREME COURT, PLACE 6 – UNEXPIRED TERM

KATHY CHENGDEMOCRATIC
JANE BLANDREPUBLICAN

JUSTICE, SUPREME COURT, PLACE 7

STACI WILLIAMSDEMOCRATIC
JEFF BOYDREPUBLICAN
WILLIAM BRYAN STRANGE IIILIBERTARIAN

JUSTICE, SUPREME COURT, PLACE 8

GISELA D. TRIANADEMOCRATIC
BRETT BUSBYREPUBLICAN
TOM OXFORDLIBERTARIAN

JUDGE, COURT OF CRIMINAL APPEALS PLACE 3

ELIZABETH DAVIS FRIZELLDEMOCRATIC
BERT RICHARDSONREPUBLICAN

JUDGE, COURT OF CRIMINAL APPEALS PLACE 4

TINA CLINTONDEMOCRATIC
KEVIN PATRICK YEARYREPUBLICAN

JUDGE, COURT OF CRIMINAL APPEALS PLACE 9

BRANDON BIRMINGHAMDEMOCRATIC
DAVID NEWELLREPUBLICAN

MEMBER, STATE BOARD OF EDUCATION, DISTRICT 9

BRENDA DAVISDEMOCRATIC
KEVEN M. ELLISREPUBLICAN

STATE SENATOR, DISTRICT 1

AUDREY SPANKODEMOCRATIC
BRYAN HUGHESREPUBLICAN

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 5

LAWYANDA PRINCEDEMOCRATIC
COLE HEFNERREPUBLICAN

The following are races with a single candidate running unopposed, all Republican

  • CHIEF JUSTICE, 12TH COURT OF APPEALS DISTRICT – JIM WORTHEN – REPUBLICAN
  • JUSTICE, 6TH COURT OF APPEALS DISTRICT, PLACE 3 – RALPH K. BURGESS – REPUBLICAN
  • DISTRICT JUDGE, 402ND JUDICIAL DISTRICT – J. BRAD MCCAMPBELL – REPUBLICAN
  • CRIMINAL DISTRICT ATTORNEY WOOD COUNTY – UNEXPIRED TERM – ANGELA ALBER – REPUBLICAN
  • SHERIFF – KELLY W. COLE – REPUBLICAN
  • COUNTY TAX ASSESSOR-COLLECTOR – CAROL TAYLOR – REPUBLICAN
  • COUNTY COMMISSIONER PRECINCT 1- VIRGIL JUNIOR HOLLAND – REPUBLICAN
  • COUNTY COMMISSIONER PRECINCT 3 – MIKE SIMMONS – REPUBLICAN
  • COUNTY CONSTABLE PRECINCT 1 – STEPHEN BOWSER – REPUBLICAN
  • COUNTY CONSTABLE PRECINCT 2 – KELLY SMITH – REPUBLICAN
  • COUNTY CONSTABLE PRECINCT 3 – JOHN MCQUEEN – REPUBLICAN